Veličná

Obec
Mapa
Hodnotenie
V meste
5/10
0 hodnotení

Poloha a opis

Veličná - obec s bohatou históriou, ležiaca na dolnom toku rieky Oravy v krásnom prostredí kotliny ktorá nesie jej meno. Z južnej strany ju obklopujú Chočské vrchy s dominujúcim Veľkým Chočom (1611m.n.v.), spolu so západnými výbežkami Malej Fatry a zo severnej strany je zreteľne ohraničená masívom Oravskej Magury (1360m.n.v.). Veličná susedí s chotárom obcí Párnice, Istebného, Žaškova, Oravskej Poruby, Dolného Kubína, Beňovej Lehoty a Zázrivej.

História

Vynikajúca strategická poloha obce Veličná ju oddávna predurčovala k osídleniu. Pomerne husté osídlenie už v praveku dokazujú rôzne archeologické nálezy nielen priamo z obce ale aj nálezy z významnejších lokalít Istebného - Hrádku či bysterských Trnín. K osídleniu viedla pravekého človeka nielen výhodná poloha v najúrodnejšej časti Oravy, ale aj stará trhová cesta Oravou, spájajúca údolie Váhu a Turca s územím na poľskej strane Karpát.
Prvý písomný doklad o Veličnej je však až z roku 1272 - vtedy sa spomína ako "Magna Villa" v donačnej listine z roku 1272, ktorou panovník Ladislav udelil vernému Hocymerovi "zem zvanú Revišné". V roku 1420 sa objavuje prvýkrát pomaďarčený názov obce "Nag Flaw". Domáci názov "Welkeg Wsy" teda Veľká Ves z roku 1595 (pretrvával este v 19. storočí), hovorí že obec už vtedy vynikala svojou veľkostou.
Rímskokatolícka farnosť vznikla v roku 1351 a slúžila všetkým obciam od Kraľovian po Oravský Podzámok. V listine z roku 1370 sa Orava spomína ako stolica (župa) so sídlom vo Veličnej. Veličná bol mestečkom už od 14. storočia. V listine z roku 1370 sa Orava spomína ako stolica (župa) so sídlom vo Veličnej. Mestečko prekvitalo a postupne sa rozrastalo - Zábrež vznikla presídlením Veličňanov za breh rieky, Oravská Poruba vznikla vyrúbaním lesa, ktorý užívali Veličňania.
Celkové hodnotenie
5
Služby
5 Umiestnenie
5
Čistota
5 Personál
5
Cena/kvalita
5 Komfort
5
Vaše hodnotenia
Obec Veličná
Starosta Anton Bukna
Veličná 164
Tel.: +421 43 588 22 01
Fax: +421 43 582 23 40
Primátor
Základné informácie Obyvateľov 794
Založené roku 0
Rozloha 0 km2
Zobraziť trasu
Východzie miesto Názov ulice a číslo objektu Mesto/Obec alebo PSČ Vyhľadať trasu
Cieľové miesto Názov ulice a číslo objektu Mesto/Obec alebo PSČ Vyhľadať trasu
Vaše hodnotenie Pridávanie hodnotení je dočasne pozastavené...