Bošáca

Obec
Mapa
Hodnotenie
V meste
10/10
1 hodnotení

Poloha a opis

Asi 10 km severozápadným smerom od Nového Mesta n/V, uprostred Bošáckej doliny leží obec Bošáca. Prvou písomnou zmienkou o obci je listina z roku 1380, s pôvodným názvom Bosach (rok 1398 poccessi Bosach, rok 1479 Besach villa Bsacz, rok 1506 possessio Bosacz, rok 1773 Bosacza). Maďarský názov obce bol Bosác. Erb obce bol prevzatý z pôvodnej pečate obce a tvorí ho v modrom štíte strieborno odetý sv. Mikuláš. Obec leží na okraji Bielych Karpát, nadmorská výška 228 m, 1350 obyvateľov. V strede obce sa nachádza známa bošácka pálenica. Krásne bošácke kroje sú uložené v múzeu. Nad Bošácou naľavo sa vypína vrch Lysica (545 m), vhodný na lietanie rogalom. Pri osade Rolincová je lyžiarsky vlek (400 m). Prístup je po ceste naľavo od pošty. Z námestia v Bošáci, ak odbočíme doprava, dostaneme sa do osady Zabudišová (2,5 km). Pokračovaním do haluzických kopaníc prídeme k minerálnemu prameňu, haluzickej kyselke.

História

V Bošáci sa narodil rím.kat.kňaz – Eduard Šándorfi – Škrabánek (5.6.1869 – 6.1.1936), národný buditeľ, ľudový liečiteľ a redaktor časopisov Kresťan, Posol Sv.Antona a Listy Sv. Antona. Pôsobil v Pobedíme, v Pešti a väčšinu života ako kňaz vo Vrbovciach. Pamätnú tabuľu má v dolnej časti obce – na budove Ľudovej školy umenia v Bošáci. Takmer v strede obce, v areáli záhradkárov, sa nachádza i známa bošácka pálenica. V jej blízkosti je múzeum skanzenového typu. Na budove Obecného úradu v Bošáci je umiestnená pamätná tabuľa, venovaná rodákovi Adamovi Adamovicovi, ktorý zahynul počas II. Svetovej vojny vo Francúzsku. Medzi významných Bošáčanov patril aj Ján Kusenda, spoluorganizátor a účastník prvomájového zhromaždenia v Liptovskom Sv. Mikuláši, ktoré sa zasadzovalo za uznanie práva slovenského národa na sebaurčenie. V Bošáci sa narodil a mladosť tu prežil aj akademický maliar Ľudovít Bránsky. Z Bošáce pochádzal i generál Štefan Jurech, ktorého nacisti popravili pre protifašistickú činnosť. Jeho meno si pripomenieme na Pamätníku SNP pred základnou školou a pamätnej tabuli umiestnenej na obecnom úrade. Pri príležitosti 100-ho výročia narodenia, obec pomenovala stred obce Námestím gen.Jurecha. Nad Bošácou a Zemianskym Podhradím sa naľavo vypína vrch Lysica (545 m), odkiaľ za dobrej viditeľnosti vidno Trenčín. Na úpätí tohto kopca sa nachádza osada Rolincová. V jej blízkosti sa robili vykopávky – na Hradiščách. Na tomto kopci je lyžiarsky vlek dlhý 400 metrov, prístupný aj z obce Zemianske Podhradie. Z námestia v Bošáci, ak odbočíme doprava a ideme hore Malou Stranou, vedia cesta na osadu Zabudišová, vzdialenú asi 2,5 km. Odtiaľ je pekný výhľad na Bošácu a Zemianske Podhradie. Smerom k Melčickej doline možno prísť ku kyselke. Tá sa nachádza v Haluzických kopaniciach. Bošácka dolina je jednou z častí Vážskej cyklomagistrály, ktorá sa tiahne Stredným Považím.
Celkové hodnotenie
10.0
Služby
5 Umiestnenie
5
Čistota
5 Personál
5
Cena/kvalita
5 Komfort
5
Vaše hodnotenia
Daniel
Slovensko
21.05.2010
10
Dovod preco je Bosaca krasna je prosty. Nachadza sa v krasnej bošackej doline. Príroda je tu krasna a ľudia skvelí. Treba ju len navštivit a zamilujete si ju navždy.
Obec Bošáca
Starosta Daniel Juráček

Tel.: +421 32 778 12 25
Fax: +421 32 778 12 25
Primátor
Základné informácie Obyvateľov 1374
Založené roku 1380
Rozloha 1960 km2
Zobraziť trasu
Východzie miesto Názov ulice a číslo objektu Mesto/Obec alebo PSČ Vyhľadať trasu
Cieľové miesto Názov ulice a číslo objektu Mesto/Obec alebo PSČ Vyhľadať trasu
Vaše hodnotenie Pridávanie hodnotení je dočasne pozastavené...