Poprad

Mesto
Mapa
Hodnotenie
V meste
9/10
40 hodnotení

Poloha a opis

Okres Poprad patrí z hľadiska cestovného ruchu k najvýznamnejším a najnavštevovanejším okresom Slovenska. Ponúka turistiku, rekreácie, liečenie a šport. Na severe sa nachádzajú najvyššie hory Slovenska - Vysoké Tatry s najvyšším vrcholom Gerlachovský štít. Rozprestiera sa na území troch národných parkov bohatých na prírodné krásy s jedinečnou faunou a flórou. Nachádzajú sa tu mnohé kultúrno-historické pamiatky, ktoré sú znakom remeselnej činnosti a zručnosti tu žijúcich ľudí. Vynikajúce klimatické podmienky podmienili vznik klimatických kúpeľov, sanatórií a liečebných ústavov pre liečbu tuberkulózy a respiračných chorôb.

Poprad je dopravným uzlom železničnej, autobusovej a leteckej dopravy s medzinárodnou prevádzkou. Významnými archeologickými pamiatkami sú: gotický kaštieľ sv. Egídia, renesančná zvonica so štítovou atikou, barokový mariánsky stĺp. Mestskou pamiatkovou rezerváciou sa stala Spišská Sobota, kde sú gotické, renesančné i barokové meštianske domy, kostol sv. Juraja z roku 1273 s neskorogotickým oltárom z dielne majstra Pavla z Levoče.

Z administratívneho hľadiska sa Poprad rozdeľuje na 6 častí: Kvetnicu, ktorá bola k Popradu pripojená v 40-tych rokoch, Matejovce (1974), Spišskú Sobotu (1945), Stráže pod Tatrami (1974) a Veľkú (1945). Počet obyvateľov k 31.12. 1996 bol 55 303, z čoho žien bolo 26 631 (51,5% žien) a mužov 28 672 (48,5%). Hustota obyvateľstva k roku 1998 bola 873 obyvateľov na 1 km štvorcový, pričom najväčšia koncentrácia obyvateľov bola na sídlisku Juh 1-6 a najmenšia v okrajových štvrtiach. Zastavaná plocha činí 594 ha, kde je hustota obyvateľstva 93/ha.

História

V minulosti mal Poprad vo svojom pečatnom poli obraz sv. Egídia, patróna mesta už od šestnásteho storočia. Tento symbol sa objavoval v pečatiach mesta až do devätnásteho storočia. Roku 1949 si mesto vytvorilo znak združením symbolov troch zlúčených obcí: Popradu, Veľkej a Spišskej Soboty, ku ktorým pridalo ešte motív veže a zvonice. O dvanásť rokov neskôr vznikol ďalší znak mesta, neheraldický novotvar s motívom Tatier, hviezdy, ozubeného kolesa, klasu, zvonice a rieky. Keďže znak v tejto podobe nemohol plniť funkciu mestského erbu, Poprad na návrh heraldickej komisie vytvoril novotvar, ktorý korení v historickom symbole mesta zo 16. storočia. Za hlavnú erbovú figúru si zvolil jeden z atribútov patróna mesta-šíp. Mesto prijalo svoj erb 19. septembra 1985. Ďalšia menšia úprava bola v roku 1993 a posledná zmena na úplne nový erb v roku 1997.

Najstaršou stavebnou pamiatkou je ranogotický kostol z polovice 13. storočia. Vedľa kostola je zvonica s peknou renesančnou atikou. Blízko zvonice na Námestí sv. Egídia stojí pieskovcový stĺp s barokovou sochou Immaculaty z roku 1728. Evanjelický kostol je klasicistický, postavený v rokoch 1829-1834. Na Vajanského ulici v parku stojí budova Podtatranského múzea. Postavili ju v roku 1886 v pseudorenesančnom slohu pre muzeálne účely.

Veľká
Na námestí stojí katolícky kostol Jána Evanjelistu. Z jeho pôvodnej neskororománskej stavby z druhej polovice 13. storočia sa zachovala veža a múry lode. Z prvej stavebnej etapy sa zachoval portál na južnej strane lode z ústupkovým profilovaným ostením. Jeho dva polygonálne polostĺpy majú hlavice zdobené rastlinným ornamentom a hlavice pri vchode zdobia hlavy. Neďaleko kostola stojí pieskovcový stĺp s barokovou sochou Immaculaty, postavený okolo roku 1724-1730.

Stráže pod Tatrami
Vretenovité námestie obkolesujú renesančné priechodové a podchodové domy. Veľa renesančných domov si ešte zachovalo svoj pôvodný vzhľad s charakteristickými sypancami na poschodí. Na konci 18. a začiatku 19. storočia niektoré domy dostali barokovú alebo klasicistickú štukovú výzdobu nad oknami a portámi s letopočtom a iniciálkami majiteľa. V hornej časti námestia stojí rímskokatolícky kostol sv. Jána Krstiteľa, pôvodne gotický, zo 14. storočia. Vedľa kostola stojí pieskovcový stĺp s barokovou sochou Panny Márie z rokov 1724-1730.

Matejovce
Rímskokatolícky kostol sv. Štefana kráľa. V listinách sa prvýkrát spomína v roku 1287. Ďalšou významnou pamiatkou na námestí je renesančná zvonica zo 17. storočia. Aj Matejovce majú pieskovcový stĺp s barokovou sochou Immaculaty z roku 1728, renovovaný v roku 1873.

Spišská Sobota
Spišskú Sobotu roku 1954 vyhlásili za mestskú pamiatkovú rezerváciu pre svoj nenarušený stredoveký charakter. Obývaním sa vytvorilo námestie v tvare trojuholníka ako trhový priestor. Toto námestie lemujú domy postavené v gotickom štýle. Najviac je zastúpený typ domu s podchodom, druhým typom je dom priechodový, tretím typom je dom sieňový. Kostol sv. Juraja stojí v hornej časti námestia. Vedľa kostola stojí renesančná zvonica z roku 1598. Dole je zachovaný portál s renesančnou rímsou. V blízkosti zvonice stojí pieskovcový stĺp s barokovou sochou Immaculaty.
Celkové hodnotenie
9.4
Služby
5 Umiestnenie
5
Čistota
5 Personál
5
Cena/kvalita
5 Komfort
5
Vaše hodnotenia
Bitarosvký Jaroslav
Slovensko
02.08.2010
10
Býval som v Poprade viac ako 15 rokov a teraz tu naďalej pracujem. Mesto mi prirástlo k srdcu nielen kvôli svojej rodine, ale i snahou o jeho zveľaďovanie, udržiavanie čistoty a v poslednom čase sa mi veľmi páčia kultúrne akcie na Námestí sv. Egídia, ktoré sú dostupné všetkým obyvateľom mesta.
Monika
Slovensko
02.07.2010
10
V meste, ktoré hodnotím, žijem od roku 1995. Keď som tu prišla z oveľa menšieho mestečka na východe, Poprad bol v pozícii premien. Námestie v centre bolo celé rozkopané a vždy sme prišli domov zablatení. Od roku 1995 sa v meste veľmi veľa zmenilo. Centrum je ukážkové, okrajové časti mesta tiež dostali nový šat. Historická časť mesta je taktiež rekonštruovaná. Pribudli tu služby pre občanov a návštevníkov. Po výstavbe mestskej športovej haly a rekonštrukcii kultúrneho domu nie je núdza ani o kultúrne a športové vyžitie v meste. Dnes by som na naše mesto nedala dopustiť. Som hrdá, že žijem práve tu.
Erik Bretz
Slovensko
27.06.2010
10
Poprad-Tatry ....To je to najlepšie...najkrajšie....najčistejšie a najúžasnejšie mesto na Slovensku, v ktorom aj žijem. Som rád kde žijem a nevymenil by som ho za nič na Slovensku ani vo Strednej a Východnej Európe....Také malebné mesto ako je Poprad, ktoré sa rozprestiera pod tímy najkrajšími horami na svete. Ľudia ktorý tu žijú by si mali vážiť kde žijú. Ďakujem
Katarína Tužáková
Slovensko
06.06.2010
10
Mesto o ktorom som sa rozhodla napísať je Poprad. A prečo práve toto mesto by malo byť najkrajším a najzaujimavejším? Myslím si, že práve preto, lebo toto mesto má nádherné námesie pomenované po svätom Egídiovi a možno len málokto tuší, kto bol tento svätec. Po naštudovaní rôznych informácií o ňom ma chytila za srdce jedna veta ktorá sa z dávnej legendy o ňom píše a to, že bol pustovník, ktorý v snahe zachrániť v jaskyni laň bol ochotný obetovať svoj život. Dnes už nevieme prečo a z akých dôvodov je námestie v Poprade pomenované práve podľa tohto svätca, ale som presvedčená o tom, že je i dnes ochrancom tohto krásneho námestia a pomáha pustovníkom v dnešných ťažkých časoch, ktorých hlad a bieda zavedie na toto námestie. I keď je pohľad na týchto pustovníkov smutný, na druhej strane človek si v Poprade všimne, že títo ľudia nie sú popradčanom ľahostajní a pozastavia sa pri nich. Z tohto pohľadu môžem konštatovať, že toto mesto je nielen krásne svojimi pamiatkami, ale hlavne svojím srdcom.
zdena
Slovensko
03.06.2010
10
opravujem hviezdičky - lebo som dala jednotku, teda 5 hviezdičiek.
Mesto Poprad
Primátor Anton Danko
Nábrežie Jána Pavla II. 2802/3
Tel.: +421 52 7167202
Fax: +421 52 7167202
Primátor
Základné informácie Obyvateľov 52284
Založené roku 1849
Rozloha 63 km2
Zobraziť trasu
Východzie miesto Názov ulice a číslo objektu Mesto/Obec alebo PSČ Vyhľadať trasu
Cieľové miesto Názov ulice a číslo objektu Mesto/Obec alebo PSČ Vyhľadať trasu
Vaše hodnotenie Pridávanie hodnotení je dočasne pozastavené...